Φόρτωση Εκδηλώσεις

ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟ “ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΤΟΥΣ ΠΑΤΕΡΕΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ (2ος-5ος ΑΙ.)” για τα ογδόντα χρόνια Sources chrétiennes

• Αυτή η εκδήλωση έχει περάσει.

26/06/2023 - 29/06/2023

ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟ

ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΤΟΥΣ ΠΑΤΕΡΕΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ (2ος-5ος αι.)

για τα ογδόντα χρόνια  Sources chrétiennes

Με ιδιαίτερη χαρά ανακοινώνουμε τη διοργάνωση Διεθνούς Συνεδρίου αφιερωμένου στα ογδοντάχρονα της σειράς Sources chrétiennes με τη συνεργασία ακαδημαïκών φορέων από την Ελλάδα και τη Γαλλία. Συγκεκριμένα, το Τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας & Χριστιανικού Πολιτισμού ΑΠΘ και το Πατριαρχικό Ίδρυμα Πατερικών Μελετών σε συνεργασία με το Ινστιτούτο  Sources chrétiennes, την Καθολική Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου της Λυών και την Καθολική και Προτεσταντική Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου του Στρασβούργου διοργανώνουν Διεθνές Συνέδριο για τον εορτασμό της επετείου των ογδόντα χρόνων από την κυκλοφορία του πρώτου τόμου της σειράς Sources chrétiennes (Γρηγόριος Νύσσης, Περὶ τοῦ βίου Μωυσέως, Παρίσι 1943). Το Συνέδριο, το οποίο θα πραγματοποιηθεί στη Θεσσαλονίκη από τις 26 έως τις 29 Ιουνίου 2023, έχει τον τίτλο Άνθρωπος, Φύση και Κοινωνία στους Πατέρες της Εκκλησίας (2ος-5ος αι.). Στόχος του είναι η ανάδειξη της επικαιρότητας του κηρύγματος των Πατέρων της Εκκλησίας για τον σύγχρονο κόσμο. Γνωστοί πανεπιστημιακοί δάσκαλοι και ερευνητές από την Ελλάδα και το εξωτερικό έχουν προσκληθεί να συμμετάσχουν στις εργασίες του προκειμένου να φωτίσουν τη διδασκαλία των Πατέρων της Εκκλησίας σε μία σειρά θεμάτων που βρίσκονται σήμερα στα χείλη όλων: τη σχέση του ανθρώπου με το φυσικό περιβάλλον, την ισότητα των δύο φύλων, τη δίκαιη κατανομή του πλούτου και το χάσμα μεταξύ πλούσιων και φτωχών. Επιπλέον, το μήνυμα που μας μεταφέρουν τα κείμενα των Πατέρων για την ελευθερία του ανθρώπου ως δρώντος κοινωνικού υποκειμένου και τους διακριτούς ρόλους Εκκλησίας-Κράτους θα γίνει προσπάθεια να αποκωδικοποιηθεί από τους συνέδρους. Οι εργασίες του Συνεδρίου θα πραγματοποιηθούν στην αίθουσα διαλέξεων της Εταιρείας Μακεδονικών Σπουδών ενώ η ειδική Συνεδρία για την «Πατερική ερμηνευτική σε διάλογο» και η τελετή λήξης, που συμπίπτει με τον κοινό εορτασμό των αποστόλων Πέτρου και Παύλου από Ρωμαιοκαθολικούς και Ορθοδόξους, στο αμφιθέατρο του Πατριαρχικού Ιδρύματος Πατερικών Μελετών.

Λεπτομέρειες

Αρχή:
26/06/2023
Τέλος:
29/06/2023
Κατηγορία Εκδήλωση:
Ιστότοπος:

Διοργανωτές

Τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας & Χριστιανικού Πολιτισμού
Πατριαρχικό Ίδρυμα Πατερικών Μελετών
Ινστιτούτο Sources chrétiennes
Καθολική Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου της Λυών